Dzieje się - ENH 2010

Co w programie 10. ENH?

2010-06-30 09:42:52

480 filmów z 50 krajów świata zobaczymy podczas tegorocznej edycji MFF Era Nowe Horyzonty (Wrocław, 22.07-01.08 2010). A już jutro (25.03) rusza internetowa sprzedaż karnetów.

Od lat program filmowy festiwalu bywa pretekstem i inspiracją do odkrywania nowych horyzontów także w obszarze innych dziedzin sztuki. Towarzyszące festiwalowi wydarzenia - wystawy i instalacje, spektakle i koncerty, wykłady i warsztaty składają się na spójną, interdyscyplinarną propozycję artystyczną. era nowe horyzonty to największy festiwal filmowy w Polsce: w ubiegłym roku wszystkie festiwalowe projekcje zobaczyło 122 tysiące widzów.

W międzynarodowym konkursienowe horyzonty jury przyzna grand prix dla najlepszego filmu i 20 000 euro. Filmy powalczą też o nagrodę publiczności oraz - po raz pierwszy w tym roku - o prestiżową nagrodę FIPRESCI, przyznawaną przez krytyków filmowych zrzeszonych w  Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych.

Już po raz drugi odbędzie się doskonale przyjęty przez festiwalową publiczność międzynarodowy konkurs filmy o sztuce, w którym jury przyzna nagrodę w wysokości 10 000 euro.

W konkursie nowe filmy polskie najlepszym przypadnie wrocławska nagroda filmowa ufundowana przez Prezydenta Wrocławia w wysokości 100 000 zł i nagroda MarszałkaWojewództwa Dolnośląskiegoza debiut w wysokości 40 000 zł.

To już druga edycja ENH, kiedy nagrodzonym w konkursach filmom, organizator festiwalu Stowarzyszenie Nowe Horyzonty gwarantuje dystrybucję w Polsce.

Na początku 2010 roku Stowarzyszenie wprowadziło do kin sześć filmów z ubiegłorocznej edycji festiwalu, które - zdaniem jurorów, publiczności oraz selekcjonerów - stały się wydarzeniami festiwalu, zostały nagrodzone, wzbudziły silne emocje, były komentowane lub cieszyły się dużą popularnością.

Filmy te: Głód, reżyseria Steve McQueen; Tlen, reżyseria Iwan Wyrypajew; Las Piotra Dumały; Plaże Agnès, reżyseria Agnès Varda; Burrowing, reżyseria Henrik Hellström, Fredrik Wenzeloraz Dubel,reżyseria Johan Grimonprez, obecnie prezentowane są w kinach a w maju tego roku zostaną wydane na DVD.

Tegoroczny festiwal upłynie pod znakiem kinematografii tureckiej (około 30 tytułów). Będzie ją reprezentować młode kino tureckie, zdobywające laury na międzynarodowych festiwalach i retrospektywa zupełnie nieznanego w Polsce Zeki Demirkubuza, należącego do debiutującej w latach 90. XX wieku pierwszej generacji niezależnych tureckich reżyserów. Przygotowana została książka poświęcona kinu tureckiemu.

W 10-tą rocznicę śmierci Wojciecha Jerzego Hasa, jednego z największych wizjonerów polskiego kina, znanego na świecie eksperymentującego indywidualisty, festiwalowa publiczność będzie mogła zapoznać się z jego dziełem. Światy Hasa ożyją nie tylko na ekranie, ale i podczas dyskusji, lektur oraz przygotowanej specjalnie na festiwal wystawie, której będzie towarzyszył album.

Bohaterem kolejnej retrospektywy będzie, obchodzący w tym roku 80-te urodziny, artystyczny ojciec filmowego postmodernizmu, radykalny, bezkompromisowy awangardzista, współtwórca francuskiej Nowej Fali - Jean-Luc Godard. Badając estetyczne możliwości kina, Godard od lat ulega pasji dekonstruowania, burzy komfort naiwnego pochłaniania filmowych historii. Z okazji retrospektywy wydane zostaną trzy publikacje: książka Ewy Mazierskiej poświęcona Godardowi, prace teoretyczne Godarda a także analiza wybranych filmów przeprowadzona przez Grzegorza Królikiewicza w łódzkiej szkole filmowej.

Wśród gości festiwalu znajdą się twórcy animacji marionetkowej, współcześni surrealiści nie raz inspirujący się prozą Bruno Schulza, Brytyjczycy - Stephen i Timothy Quay, którzy również będą mieli retrospektywę swoich filmów. Zostanie pokazany m.in. ich najnowszy film Maska, adaptacja opowiadania Stanisława Lema. Retrospektywę twórczości braci Quay dopełni instalacja Dormitorium oraz ksiązka składająca się z wywiadu - rzeki i esejów na temat dorobku artystów.

We Wrocławiu będzie można zobaczyć filmy legendarnej brytyjskiej feministycznej teoretyczki kina i reżyserki - Laury Mulvey, która w 1975 roku tekstem Przyjemność wzrokowa a kino narracyjne rozpoczęła dyskusję o podmiotowości kobiecej w filmie. Analizując pojęcie male gaze (męskiego widzenia), odkryła mechanizmy manipulacji, tkwiące w klasycznym kinie głównego nurtu. Wydany zostanie także wybór jej tekstów.

Bohaterem kolejnej retrospektywy będzie Daniel Szczechura, mistrz i nauczyciel z 50-letnim stażem, wybitny twórca animacji, skupionej na poważnych tematach - od aluzji politycznej po surrealny i metafizyczny wymiar ludzkiej egzystencji.

Wydarzeniem 10. ENH będzie spektakl jednego z najważniejszych europejskich kompozytorów, holenderskiego twórcy współczesnych oper, Michela van der Aa, którego adaptacja znanej również w Polsce - Księgi niepokoju, portugalskiego modernisty Fernando Pessoi jest punktem wyjścia dla hipnotycznego filmowo-teatralno-muzycznego widowiska. W roli narratora wystąpi znakomity aktor Klaus Maria Brandauer.

Od początku istnienia festiwal stara się istnieć w przestrzeni publicznej miasta. Tym razem znakomity polski artysta Krzysztof Wodiczko przedstawi przygotowaną specjalnie na festiwal instalację, która zostanie zaprezentowana w formie projekcji publicznej.

W klubie festiwalowym w Arsenale co wieczór będą się odbywały koncerty, wystąpią m.in. zespoły reprezentujące alternatywną scenę muzyczną z Turcji.

MAS/ip

 

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
ENH 2010 w zdjęciach
ENH 2010 w zdjęciach

Zobacz zdjęcia z 10. MFF Era Nowe Horyzonty!

Ponad 122 tysiące widzów na Erze
Ponad 122 tysiące widzów na Erze

11 dni, 537 seansów, 504 filmy, 250 gości i 122,5 tys. widzów. 10. MFF Era Nowe Horyzonty przeszedł do historii.

Na rynku Era gra do samego końca!
Na rynku Era gra do samego końca!

Jakie filmy pod chmurką w ostatni festiwalowy weekend?

Polecamy
Ostatnio dodane
ENH 2010 w zdjęciach
ENH 2010 w zdjęciach

Zobacz zdjęcia z 10. MFF Era Nowe Horyzonty!

Ponad 122 tysiące widzów na Erze
Ponad 122 tysiące widzów na Erze

11 dni, 537 seansów, 504 filmy, 250 gości i 122,5 tys. widzów. 10. MFF Era Nowe Horyzonty przeszedł do historii.