Retrospektywy - NH 2011

nh 2011: Kim jest Mariusz Wilczyński?

2011-06-21 10:29:10

Walerian Borowczyk, Jan Lenica, Kazimierz Urbański, Witold Giersz oraz Piotr Dumała – oto najważniejsi twórcy polskiej animacji. W tym gronie brakuje jednak jednej osoby – Mariusza Wilczyńskiego. To wybitny następca wspomnianych twórców i kontynuator chlubnej tradycji polskiej animacji. Podczas 11. MFF Nowe Horyzonty zaprezentowana zostanie przegląd jego twórczości.

Samouk z dyplomem


Choć ukończył Akademię Sztuk Pięknych, Wilczyński mówi o sobie „samouk”. Może dzięki temu jego twórczość animacyjna jest niezwykła i zaskakująca. Większość jego prac to niedorzeczne, oniryczne wizje, które zaskakują widza już od samego początku. Wilczyński wypracował indywidualny styl, charakteryzujący się licznymi powtórzeniami i zapętleniami oraz tworami, które w każdej chwili gotowe są niespodziewanie przekształcić się w coś zupełnie innego – styl, który ceniony jest przez znawców na całym świecie.

Charakterystyczną cechą animacji Wilczyńskiego jest tworzenie filmów z tętniących krótkich scenek, które z jednej strony przypominają kino nieme, a z drugiej po trosze naiwne dziecięce rysunki. Bardzo ważną rolę w jego filmach odgrywa muzyka. Ma ona za zadanie budować rytm i nastrój filmu, ma być silna, by nie dać się zdominować obrazowi. Filmom Wilczyńskiego towarzyszy muzyka takich twórców jak Tomasz Stańko, Stanisław Soyka czy Tadeusz Nalepa.  

W opinii Witolda Giersza, współtwórcy Polskiej Szkoły Animacji i nestora światowej animacji: Wilczyński odważył się zerwać z obowiązującymi kanonami w animacji i wypracował własny styl opowiadania filmowego. W dodatku nieustannie poszukuje nowych środków wyrazu, a to już samo w sobie jest bardzo ważne.

Ceniony w kraju i na świecie


Mariusz „Wilk” Wilczyński jest absolwentem Wydziału Grafiki i Malarstwa  ASP  w Łodzi. Po ukończeniu studiów był aktywny jako malarz, a następnie performer. Dopiero później przypadek zetknął go z animacją. Po sukcesie klipu „O sole mio” Wilczyński dostał propozycję pracy w telewizji, gdzie miał tworzyć scenografię do programu „Goniec - tygodnik kulturalny”. Od początku istnienia TVP Kultura był również autorem animowanej oprawy plastycznej kanału. Oprócz tego wykładał animację klasyczną na Kunstuniversitat w Linzu (2003-2005) i na ASP w Łodzi (2003-2007), a od października 2007 uczy animacji klasycznej w PWSFTViT w Łodzi.

Artysta za swoją twórczość był wielokrotnie nagradzany. W ciągu pięciu lat otrzymał 6 prestiżowych nagród Yach, przyznawanych dla najlepszych klipów. Jego prace prezentowano na wielu festiwalach w kraju jak i zagranicą (Chicago czy Bolonia) oraz podczas indywidualnych projekcji w ramach imprez filmowych m.in. w Paryżu, Mediolanie czy Cannes. Jest pierwszym i jak dotąd jedynym polskim twórcą filmowym, który miał indywidualną retrospektywę swoich filmów w The Museum of Modern Art w Nowym Jorku oraz pierwszym autorem animacji z Polski, którego film „Niestety” (główna nagroda na MFF w Chicago) wyświetlono w The National Galery w Londynie. Indywidualne retrospektywy artysty mogli obejrzeć również widzowie w Brazylii, RPA oraz Niemczech.

Przegląd pełen atrakcji

Organizatorzy MFF Nowe Horyzonty, jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych i fenomenu wśród tego typu przedsięwzięć w Polsce, przygotowali dla widzów i fanów Wilczyńskiego niezwykle atrakcyjny program. Podczas festiwalu będzie można zobaczyć wszystkie dotychczasowe filmy i klipy tego artysty, m.in. wielokrotnie nagradzane „Kizi Mizi” czy „Niestety”.  

Artysta tworzy  także improwizowane spektakle wraz z zapraszanymi muzykami. Performance  „Wilkanoc”, bo taką noszą nazwę,  to sztuka tworzenia obrazów na żywo wspieranych muzyką, w tym przypadku braci Waglewskich, bardziej znanych jako duet Fisz/ Emade oraz Michała Sobolewskiego, Mateusza Pospieszalskiego, Antoniego Gralaka i DJ'a Eproma. Jeden z takich spektakli obejrzą widzowie tegorocznego festiwalu.

Oprócz tego magicznego widowiska widzowie będą mogli zobaczyć przegląd filmów autorstwa studentów Wilczyńskiego oraz uczestniczyć w autorskiej lekcji pt. „Lekcja Kina”, którą poprowadzi sam Wilczyński. Organizatorzy festiwalu planują także wydanie publikacji poświeconej dorobkowi Mariusza Wilczyńskiego.

O tym, jak bardzo ceniona jest twórczość Wilczyńskiego, dobitnie przekonują słowa jednego z krytyków New York Timesa, który nazwał Mariusza Wilczyńskiego jednym z najważniejszych współczesnych twórców animacji artystycznej. Aby przekonać się o tym samemu, organizatorzy oferują także możliwość spotkania artysty, porozmawiania z nim, uczestniczenia w przygotowanych wykładach czy performancach.

MFF Nowe Horyzonty odbędzie się we Wrocławiu w dniach 21-31 lipca 2011

ip

Fot. Tomasz Sikora

Słowa kluczowe: mariusz wilczyński animacje nowe horyzonty retrospektywa wrocław
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
nh 2011: Werner Nekes
nh 2011: Werner Nekes

Równolegle, obok twórczości filmowej, interesowały go wszelkie przejawy prekinematograficznych działań.

nh 2011: filmy Anji Breien
nh 2011: filmy Anji Breien

Breien debiutowała w 1967 roku krótkometrażówką Dorastanie na podstawie średniowiecznej legendy.

nh 2011: awangarda Jacka Smitha
nh 2011: awangarda Jacka Smitha

Smith to zwyczajne nazwisko nadzwyczajnej, wręcz mitycznej postaci amerykańskiej awangardy drugiej połowy XX wieku.

Ostatnio dodane
nh 2011: Werner Nekes
nh 2011: Werner Nekes

Równolegle, obok twórczości filmowej, interesowały go wszelkie przejawy prekinematograficznych działań.

nh 2011: filmy Anji Breien
nh 2011: filmy Anji Breien

Breien debiutowała w 1967 roku krótkometrażówką Dorastanie na podstawie średniowiecznej legendy.

Popularne
Marianne Faithfull na zamknięcie pierwszego dnia ENH
Marianne Faithfull na zamknięcie pierwszego dnia ENH

Dziś na Wyspie Słodowej o 22:00 wystąpi na jedynym koncercie w Polsce Marianne Faithfull. Poza koncertem artystka pojawi się również na pokazie filmu Sama Garbarskiego „Irina Palm”, w którym zagrała główną rolę.